Outlook 2010 ile gelen yeniliklerden bazıları

Outlook 2010 office ürün ailesinin yeni bir üyesi. Ürünle birlikte aşağıdaki değişiklikler ve yenilikler bizleri etkileyecek. Tabiki bunlara ilave edecek birkaç özelliğin daha olduğunu belirtmeme gerek yok.

1- Offline Store / Personal Folder’s gibi değişiklik isimler yerine artık OST / PST file’larının her ikisine birden Outlook Data File diyoruz. Bu bir teminolojik değişiklik.

2- PST file’ların manual oluşturulma yeri artık; “My Documents\Outlook Files”. Ancak yeni profile oluşturmada “pop3 hariç” diğer konfigürasyon modellerinde eski yer hala kullanılmaya devam edecek “%localappdata%\Microsoft\Outlook”.

3- Her PST oluşturulmasında outlook bize PST tipini sorardı, artık bu seçenek iptal edildi ve her yeni PST oluşturulması by default Unicode PST oluşuyor. Ancak ANSI pst’de hala oluşturulabilir.

4- Outlook 2010’da maximum PST file size’ı 50GByte olarak belirlendi. Ancak tabiki bu değer ilgili registry key ile yükseltilebilir. Değer eski outlook versiyonunda 20GByte idi. bknz. KB: 832925

5- PST yönetimi ile ilgili bir kısım geliştirmeler mevcut, örneğin account’lar arası item kopyalamanın ve/veya file system’e kopyalamayı engellemeler gibi.

Belikde PST yönetimi için birkaç kritik registry keyden bahsetmek gerek.

DisablePST — ile kullanıcının PST eklemesini engelleyebiliyoruz

PSTDisableGrow —- ile PST’lere ulaşılmasını ancak içine mail taşınmasını engellemiş oluyoruz.

DisableCrossAccountCopy — Account’lar arası mail taşınmasını engeller.

 

6- Belkide en önemli değişiklik, PST file’ların network share üzerinde tutulması artık destekleniyor.

7- OST dosyaları yani “Cached Mode” artık terminal server’lar üzerinde yine desteklenir durumda.

8- Yine önemli bir değişiklik aynı outlook profile’da birden fazla exchange account ayarlanabilir olması. Ancak tabiki aynı anda en fazla bir account primary olabilir. Herbir account’a ait veriler farklı bir .OST dosyasında tutulur. Ayrıca her iki account’unda aynı özellikte olması gerekiyor (cached yada online)

image

31 Ağustos 2011
Okunma
bosluk

Outlookta Otomatik Reply için kural oluşturma

Out Of Office; ofis dışında olupta outlookuna erişemeyen kullanıcılar için,  mail gönderen kullanıcılara 1 defa olmak üzere ayarlamış olduğumuz uyarıyı göndermeye yarar. Bazen bu özellik ile ilgili sorun olabilir. Hem bu durum için hemde genel olarak atılan maillere otomatik olarak yanıt dönülmesini isterseniz outlookunuzda aşağıdaki kuralı oluşturmanız yeterlidir.

“Apply rule on messages I receive” şeçilir.

Burada hiç birşey seçilmez.

“Have server reply using a specific message” seçilir ve alt taraftaki “a specific message” alanından

girmek istediğimiz maili gireriz.

 

Burada birşey seçmiyoruz.

Finish diyerek kuralımızı tamamlıyoruz.

5 Ağustos 2011
Okunma
bosluk
error: