HP StorageWorks P2000 G3 MSA System SAS yapılandırması

Etiketler: ,,,

  • Anasayfa
  • HP StorageWorks P2000 G3 MSA System SAS yapılandırması

HP StorageWorks P2000 G3 MSA serisi giriş seviyesi storage  ile birliklte single controller üzerinde sas bağlantı arabirimi yapılandırıcağız. Enclosure üzerinde 5 adet 600 Gb LFF disk var. Bu storage şuan 1 tane hp dl 380 G7 server üzerine bulunan esxi 4.1’e map edilecek. Daha sonra 2. esxi serverda buraya map edilecek.

Yapılandırma için cihaza erişim sağlamamız gerekir. Controllerı networke bağladığımızda cihaz DHCP üzerinden ip alır. Cihazın default ip’si 10.0.0.2 dir.  Dhcp üzerinden aldığı ip’ye bakarız veya controller’a konsoldan bağlanırız. Buradan da ip adresini görüp istersek değişiklik yapabiliriz.

ip bilgisini bulduktan sonra explorer üzerinden controllerin arayüzüne girebiliriz. Login olduğumuzda kullanıcı adı : manage şifre : !manage dir.

Login olduktan sonra sistemimizle ilgili disk sayısı, enclosure saysı gibi birtakım bilgiler gelmektedir. Benim sistemimde 5 adet 600Gb disk var. Toplam disk alanı olarak 2Tb ihtiyacım olduğum için Hot Spare olmadan Raid 5 yaparak toplamda 2.4 Tb disk alanı elde edeceğim. Bunun için Configuration Wizard kullanıyoruz.

Next ile ilk adımı geçiyoruz.

 

Manage ve monitor için password bilgilerini giriyoruz.

 

Burada controllerin network ayarlarını yapıyoruz.

 

Burada sistemin yönetimi için gerekli olan servislerin seçimini yapıyoruz.

 

Sistemde sorun olduğunda mail atabilmesi ve herhangi  bir snmp yazılımı ile storage üzerindeki activiteleri takip etmek için buradan ayarları yapıyoruz.

 

Yaptığımız ayarların bir özetini burada görebiliyoruz.

 

İlk bölümde controllerimizle ilgili bir takım ayarları yaptıktan sonra sıra diskimizle ilgili olan ayarlara geldi. Burada raid level seviyesini seçiyoruz. Ben raid 5 seçiyorum.

 

Burada raid 5 sistemimizde kullanacağımız diskleri seçiyoruz. sistemde eğer hot-spare kullanacaksak spare alanında da disk seçmemiz gerekiyor. Benim sistemimde spare disk yok.

 

Toplam disk alanı 2398 Gb. Bu raid alanından volume oluşturmamız gerekir. Tek olarak 2398 Gb oluşturabiliriz fakat esxi 4.1 üzerinde max datastore olarak 2Tb ekleyebildiğimiz için ben burada 2 volume kullanıyorum ve volume size olarak 1200 Gb eçiyorum.

 

Burada lun’umuzun mapleneceği sas bağlantı portlarını seçiyoruz. Ben burada tüm portları seçiyorum çünkü daha sonra sisteme takacağım ikinci serverımında bu lun’u görmesini istiyorum.

 

 

Burada disk ile ilgili yaptığımız ayarların bir özetini görüyoruz.

 

Burada şuan sisteme bağlı olan esxi serverımdaki sas kartımızı görüyoruz.

 

Daha önce oluşturduğumuz volume hostumuzu mapliyoruz ve bu hostun nasıl kullanabileceğini seçiyoruz. Bu şekilde Hp P2000 storage’mızı Raid 5 olarak ayarlayıp Hp DL 380 g7 serverımıza SAS bağlantı arabirimi ile erişimini sağlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Related posts:

FreeNAS 8 üzerinde iscsi alan oluşturulması
RAW Disk Mapping
CloudIQ for Unity

HP StorageWorks P2000 G3 MSA System SAS yapılandırması ile Benzer Yazılar:

14 Kasım 2011 Saat : 1:32

“HP StorageWorks P2000 G3 MSA System SAS yapılandırması” için 1 Yorum

  1. Tahsin Baş dedi ki:

    Çok Teşekkürler dostum sabahtan beri buna ugraşıyodum. bu konuyla ilgili tek senin yazını buldum ve enclosure yi sapasaglam göstermeyi başardım. Allah razı olsun.

HP StorageWorks P2000 G3 MSA System SAS yapılandırması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: