Vsphere Virtual Machine Version Upgrade


Vsphere 5 ile birlikte donanım tarafında birçok değişiklikler oldu. Önceki versiyon olan Vsphere 4 ile birlikte sanal makinelerin hardware versiyonu 7 idi. Vsphere 5 ile birlikte artık hardware versiyonu 8 olmuşturun. Bu versiyonun getirdiği yenilikler aşağıdaki şekildedir.

 

32 way Virtual SMP

Esxi 5.0 üzerindeki bir sanal makineye 32 adet sanal işlemci (Virtual CPU) atanabiliyor. Esxi 4.1′de bu değer 8′di.  Ayrıca saniyede 1 milyon I/O performansına ulaşabilen sanal sunucular vSphere 5′e geçiş için cazip avantajlar sunuyorlar.

 

Maximum ram miktarı

Sanal Server üzerindeki 1 TB ram kullanmak biraz hayal olabilir ama ESXi 5.0 üzerinde bize bu imkan verilmiş. Artık max ram miktarı 1 TB olmuştur.

 

Nonhardware accelerated 3D graphics for Windows Aero support

Sanal makineler için donanım hızlandırması olmaksızın Windows Aero ve basit seviyede 3D grafik desteği. Özellikle Masaüstü Sanallaştırması (Desktop Virtualization) konusunda fayda sağlayacak bir yenilik.

 

USB 3.0 device support

Esxi 4.1.1 ile usb  2.0 cihazları host bazlı olmasada sadece 1 tane olmak üzere sanal server üzerine ekleyebiliyorduk. Esxi 5.0 ile birlikte artık usb 3.0 desteği gelmektedir. Şuan  host bazlı destek yine yoktur.

 

UEFI virtual BIOS

Günümüzdeki bir çok Server’da bulunan (hatta yeni masaüstü anakartlarda da kullanılmaya başlandı) UEFI BIOS özelliğini sanal makine seviyesinde kullanma imkanı sağlıyor.

 

Hardware versiyon upgrade işlemi için aşağıdaki şekilde birkaç basit adımla sanal makinemizin versiyon upgrade’ni yapabiliriz.

 

Mevcut olan sanal makinemizin Virtual Machine Versionu 4. Bunu version 8 yapacağız.

 

 

 

Sanal makinemiz üzerinde sağ tıklayıp Upgrade Virtual Hardware diyoruz.

 

 

Yes deyip upgrade ediyoruz.

Artık sanal makinemizin Virtual Machine Version numarası 8 oluyor, ve vsphere 5’in getirdiği donanım yeniliklerinden faydalanıyoruz.

 

 

Related posts:

Esxi 5 üzerinde Esxi kurulumu
"this host currently has no management network redundancy"
Vsphere 5.1 yenilikleri

Vsphere Virtual Machine Version Upgrade ile Benzer Yazılar:

25 Kasım 2011 Saat : 3:40
  Vmware

Vsphere Virtual Machine Version Upgrade Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: