Data Protection Manager 2012 kurulumu

Etiketler: ,

System Center ürün ailesinin bir ürünü olan Data Protection Manager, Microsoftun backup tarafında bir çözümüdür. Daha önceki versiyonları olan Data Protection Manager 2007, 2010’un yanında şimdi 2012 versiyonunu inceleyeceğiz. Genel olarak DPM ürününden kısaca bahsedecek olursak, Microsoft’a ait olan Exchange, Sharepoint, File, Active Directory, SQL ve Hyper V üzerinde oluşturulmuş sanal serverların yedeklerinin alınması için kullandığımız uygulama diyebiliriz.

DPM 2012 gerek tape gerekse disk tabanlı backup alabilen bir üründür. Eğer sisteminizde tape ve autoloader kullanmayacaksanız. Dpm serverı sanal üzerinde çalıştırabilirsiniz.

DPM 2012 ile gelen bir kaç özellikten bahsedecek olursak;

Merkezi Yönetim: Bazı durumlarda sistemizde birden fazla DPM kurmak zorunda kalırız, özellikle disaster recovery yapmak istediğimizde ikinci bir DPM kurar bu serverla, Master DPM serverımızın yedeğini alarak disaster recovery oluştururduk. Bir başka durum olarak da bir kaç şubesi olan yapılarda birden fazla DPM’e ihtiyacımız olur. Bu durumda bu serverları kontrol etmek için ayrı ayrı konsollara bağlantı kurardık. Merkezi yönetim ile bizim tek konsoldan diğer sunuculara bağlantı kurabilir duruma geldik.

 

Kullanıcı Bazlı Yetkilendirme : Kullanıcı bazlı yetkilendirme ile büyük sistemlerde kullanıcılara farklı yetki grupları atayarak, DPM server üzerinde yapabilecekleri işlemleri kısıtlayabiliriz. Örneğin bazı kullanıcılara sadace rapor aldırabiliriz, bazı kullanıcılara da tape deviceler üzerinde yetki verebiliriz.

 

Generic Data Source Protection: Dpm serverın kullanmış olduğu SQL DB’si için protection grup oluşturmadan backuplanmasına olanak sağlar.

 

Gelelim DPM 2012 kurulumuna; Burada dikkat edeceğimiz en önemli konu regional settingsleri english olarak seçmek. Yoksa kurulum için gerekli olan SQL bileşenleri kurarken hata alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Burada Check and install diyip sistemizde companentleri kontrol ediyor.

 

Kurulumda SISFilter paketinin eksik olduğunu görüyoruz. Check Again diyerek eksik bileşini kuruyoruz ve bu ekranı geçiyoruz. Fakat bu kurulumdan sonra restart etmemiz gerekiyor. Ben restart etmeden devam ediyorum. Bu yüzden sonraki adımlarda bir hata alacağım.

 

Burada sistemizde daha önce kullandığımız bir SQL server varsa onu seçebiliriz, yoksa Use dedicated instance of SQL server seçeneğini seçerek DPM ile birlikte gelen SQL Express kurulumunu yapıyor.

 

 

Burada sistem için disk gereksinimlerini gösteriyor.

 

Burada Sql Server ve Sql Server Agent Servisinin çalıştıracak kullanıcı için şifre giriyoruz.

 

 

 

Ayarlarla ilgili kısa bir özet görüyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

 

Evet daha önce söylediğim restart etmediğimiz için aldığımız hata budur. Sunucuyu restart edip kuruluma tekrar başlıyoruz.

 

Tekrar aynı adımları geçtiğimizde bu sefer SQL server ve DPM server başarılı bir şekilde kuruluyor.

 

 

Related posts:

DPM 2010 QFE Rollup 2 available
Konsoldan kaldırılamayan dpm agentlarının kaldırılması
DPM 2012 Agent kurulumu ve Protection Group oluşturulması

Data Protection Manager 2012 kurulumu ile Benzer Yazılar:

21 Mart 2012 Saat : 5:36

Data Protection Manager 2012 kurulumu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: