Websitenizin performans testini yapabileceğiniz bir site


  • Anasayfa
  • Websitenizin performans testini yapabileceğiniz bir site

Bir websitenin yavaşlığı ile ilgili araştırma yaparken güzel bir site ile karşılaştım. Bu sitede adresi girdikten sonra ülke ve browser seçimini yapıyorsunuz ve sonrasında sitenizle ilgili performans değerlerini görüyorsunuz. Buna göre websitenizde yavaşlığın sebeplerini bulma şansınız olabilir.

 

http://www.webpagetest.org

 

 

 

 

Keep-alive Enabled:

HTTP requestleri için web sunucunuza açılan bağlantıların kalıcı olup olmadığına bakıyor. Keep-alive etkinleştirilmesi genellikle sunucu üzerinde sadece bir yapılandırma değişikliği ile ve sayfa başına herhangi bir değişiklik gerektirmeden, genellikle% 40-50 sayfa yükleme süresini azaltabilir.

Compress Text:

Bir görüntü ve video bulunmayan sayfalar (html, javascript, css) bir metin sayfasıdır.  Burada performans servisi site üzerinde metin içeriklerinde sıkıştırma olup olmadığını kontrol ediyor

Compress Images:

Burada fotoğraf kalitesi yüksek olan imaj dosyalarında % 50 civarında sıkıştırma uygulanmasını istiyor. Bazı detaylı fotoğraflarda görüntü bozukluğu yaşanırken bu ayarla sitenizin performans kazanımını sağlayacaktır.

Cache Static Content:

Static Content web sitenizin sıkı sık değişmeyen (resim, javascript, css) parçalarıdır. Web tarayıcınız bu tür içekleri tarayıcınızın cachende tutar ve her seferinde sunucu üzerinden değilde kendi cache üzerinden çağırarak sitenizin performansını arttırır.

Combine JS/CSS Files: 

Performansı Geliştirme için yapılacak en kolay yollardan biri  css ve javascript dosyalarının birleştirilmesidir. bireysel css ve javascript dosyalarının sayısını azaltmak olduğuna sayfanın başında yük (<head> içinde olarak) kullanıcı için görüntülenmesini sayfa engeller. Bunu başarmak kolay bir yolu, her biri (css ile tercihen javascript önce yüklenen) var ve bu yüzden tek bir dosya içine tek bir dosya ve css içine javascript kodu tüm birleştirme etmektir.Bu da bir şey ekranda görmeden süreyi azaltarak kullanıcı deneyimi üzerinde çok önemli etkisi olabilir.

Related posts:

Trendyol, altyapısını EMC ve NGN ile güçlendirmeye devam ediyor...
Başarılı biten bir proje daha...
CloudIQ for Unity

Websitenizin performans testini yapabileceğiniz bir site ile Benzer Yazılar:

2 Nisan 2012 Saat : 11:08
  Genel

Websitenizin performans testini yapabileceğiniz bir site Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: