EMC Avamar Backup


Avamar EMC’nin backup alanında en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Bunun başlıca nedeni rakiplerine oranla daha fazla deduplication yapması ve bunun sonucunda çok ciddi backup/restore sürelerinin olmasıdır. Bu süreler içerisinde alınan backubın full backup olması ise ürünü öne çıkaran bir başka özelliktir.

Aşağıda geleneksel backup sistemleri ile Avamar Backubın kıyaslaması konuyu daha da açıklayacaktır.

Avamar; hardware, software ve virtual platform olarak sunulmaktadır.

 

Avamarın en büyük özelliği çok ciddi oranlarda deduplication yapmasıdır ve bu işlemi client tarafında yapmasıdır. Client tarafında backuplanacak data Avamarın deduplication tekniklerine göre bir çok parçalara bölünüp burada benzer datalardan sadece bir tanesi alınarak backuplanacak dosyalar avamara gönderilir.Bu nedenle network üzerinde data trafiğimiz çok az olacaktır ve bu da backup süresine etki edecektir.

Bir diğer deduplication işlemide avamar üzerinde olacaktır. Burada da benzer olan backup dosyaları kendi aralarında dedup işlemine tabi tutularak daha az yer kapyacaktır.

 

 

Avamar hardware olarak single node ve multi node olarak konumlandırılır. Node üzerindeki disk yapısını bilindik raid sistemi ile korur. Node lar birbirleri arasında ise rain yapısı ile bir node bozulduğunda sistemi tolere edecek şekildedir.

 

Avamarın öne çıkan bir özelliğide tek bir ürünle tüm platformların backupları alınabilmesi ve bunlar için ayrı ayrı lisanslama gerektirmemesi.  Alternatif backup çözümlerinde sanal platformların backuplarını almak için Virtual Platform agent lisansı, client bilgisayarları için ayrı agent lisansı ve en önemlisi de kaç adet serverımız var ise o kadar agent lisansının alınması gereklidir. Avamar da lisanslama konusu kullanacağımız data alanına göre değişmektedir. Yani sizin seçeceğiniz 2Tb, 4 Tb vs. alanlardan birini seçip buna göre Avamarı konumlandırabilirsiniz. Bu cihaz üzerine ister 10 tane serverın backubını alın, ister 1000 tane pc backubını alın, ister sanal, ister fiziksel olsun hiç farketmeyecektir. Burada baz alacağınız nokta Avamar cihazının kapasitesidir.

 

Bir Avamar cihazına sistemimizdeki tüm desktop/notebook cihazlarını işletim sistemi ayırt etmeksizin alabilirsiniz.

Daha öncede belirttiğim gibi Avamar ile işletim sistemi veya platform bağımsız tüm backuplarınızı tek bir ürünle alabiliyorsunuz. Bu da backup sorumlusunun hoşuna giden bir etken olacaktır. Aşağıda Avamarın desteklediği işletim sistemlerini görebilirsiniz.

 

Şimdi ben bu kadar artıları söyleyince mutlaka akla bu ürünün hiçmi eksisi yok diye düşünebilirsiniz. Tabiki bu ürünün bir eksisi olarak söyleyenler varsa da ben bunu bir eksiklik olarak değerlendirmiyorum. Niye derseniz bunu bu eksiyi söyledikten sonra açıklayacağım. Neyse uzatmadan bu eksik ne derseniz, bu bizim aldığımız backupları bir kartuşa çıkartamıyor olmamasıdır.

Günümüzde Tape cihazlarının teknolojisi eski kalmasına rağmen hala kullanılabilir olmasının nedeni, datalarımızı güvenli bir şekilde Tape’lere alıp bunlarıda güvenli bir ortamda saklanabiliyor olmasıdır. Bu işlemin güvenli olduğu düşünülsede, Tape’lerin bozulma risklerinin fazla olması ve bu operasyon sürecinin ekstra bir iş olup ve bunun takibinin zor olması hep dezavantaj olmuştur.

Şimdi gelelim Avamar bu konuya nasıl bakıyor onu görelim. Backuplarınızı Avamar ile alıyorsunuz ve bu backupları bir başka güvenli bir ortamda saklamak istiyorsunuz. Ozaman bir adet daha Avamar cihazı alıp almış olduğunuz backupları buraya replikasyonunu yapıyorsunuz. Bu şekilde backuplarınız ikinci bir ortamda güvence altında oluyor.

Replikasyondan bahsettik, şimdi birde bunun için mi ücret ödeyeceğiz diye düşünmeyin. Avamar ile gelen Enterprise Manager ile backuplarını ücretsiz olarak replikasyonunu yapabileceksiniz.

 

Related posts:

Veeam Backup standart ve enterprise sürümleri
Veeam Backup & Replication Cloud Edition ile backup alma
VSPEX Blue ve ilk konfigürasyon

EMC Avamar Backup ile Benzer Yazılar:

4 Ağustos 2012 Saat : 9:32
  Backup

EMC Avamar Backup Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: