Microsoft Exchange 2013 yenilikleri


2013features01

 

 

Exchange 2010 SP3 çıkması ile birlikte artık Exchange 2013 sistemine geçiş yapabilecek duruma geldik. Peki bu geçiş bize gerçekten gerekli olacak mı? Neler değişti Exchange 2013 üzerinde ve bu geçiş işlemleri nasıl olacak bunlarla ilgili bilgiler vereceğim.

İlk önce Exchange 2013’ün yeniliklerinden bahsedelim. Daha sonraki makalelerde bunlarla ilgili detaylı bilgilier vereceğim.

 

Yeni Rol Mimarisi;

Exchange 2007 ve Exchange 2010 üzerinde Exchange rolleri 5 bölüme ayrılmıştı. Bunlar;

–          Mailbox

–          Client Access

–          Hub Transport

–          Edge transport

–          Unified Messaging

Bu rollerden ilk üç tanesi olmazsa olmaz rollerdi ve bunların birbirleri ile önemli bağlantıları vardı. Exchange 2013 öncesi sistemlerde performans sıkıntılarından dolayı bu roller farklı sunucularda konumlandırılarak gerek performans gerekse süreklilik sağlanıyordu. Exchange 2013 üzerinde ise bu rollerin aralarındaki ilişki ve performans sıkıntılarını gidermek adına rol sayısı tekrar ikiye düşürüldü. Bu roller aşağıdaki şekildedir;

–          Mailbox

–          Client Access

2013features03

 

Bu rollere kısa değinmek gerekirse;

Mailbox rolü:  artık tüm dataların tutulduğu processlerin döndüğü, unified messaging işlemlerinin gerçekleştiği, hub transport servisi ve client access protokokellerinin tutulduğu rol mailbox rolüdür.

Client Access rolü: Bu rol üzerinde artık herhangi bir data tutulumuyor. Bu rol sadece authentication, redirection ve proxy servislerini tutuyor. Bu rol üzerinde veri tutulmadığı için artık mailbox rol ile Client Access rol arasında versiyon sorunları ortadan kalkmış oluyor. Client access üzerinde data tutulmadığı için artık loadbalance işlemini layer 7 seviyesi yerine layer 4 seviyesinde yapılabilecek bu da bizim için daha ucuz bir çözüm olacak hatta küçük yapılanda balance işini DNS round robin ile ücretsiz bir şekilde de yapılabilecek.

 

 

2013features02

 

 

Exchange Administration Center

Daha önceki sürümlerde Exchange Management Console (EMC) Exchange 2013 ile birlikte yerini Exchange Administration Center’a (EAC)  bıraktı. EAC ile birlikte tek bir ekrandan Hybrid, On-Premise ve Online Exchange kurulumları yönetilebiliyor. Ayrıca daha önceki EMC üzerinde yönetemediğimiz Public Folder yönetimini EAC üzerinden yapabiliyoruz. EAC artık browser üzerinden açıldığı için exchange sunucu haricinde istediğimiz yerden EAC’a ulaşabiliyoruz

 

2013features04

 

 

Mesajlaşma politikaları ve Compliance

Exchange 2013 ile birlikte mesajlaşma politikalarında en fazla ilgimi çeken DLP özelliğinin gelmesi olmuştur. Bir mail içerisinde DLP politikaları kullanarak kurallar, aksiyonlar ve istisnalar oluşturarak emaillerde filtrelemeler yapabiliyoruz. Basit.e örnek vermek gerekirse, mail sisteminizde bir telefon numarasının veya istemediğiniz bir kelimenin geçtiğinde bu mailinin gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

2013features05

 

 

In Place eDiscovery &Hold ;

Bazı yasal zorunluluklar nedeniyle kurumların mail saklama zorunluluğu bulunuyor. Eğer bir nedenden dolayı sistem üzerinde tüm mailboxlarda veya bazı kullanıcılarda mail aranması gerekiyorsa verilen yetkilerle birlikte arama yapılarak sonuca ulaşılabiliyor.

 

2013features06

 

 

Journal Rules ; 

Kurum içerisinde bir kişi veya bir grubun mail trafiğinin bir kullanıcıya yönlendirilerek mail takibi yapılabiliyor. Bu işlem database üzerinde yapıldığı gibi journal rule ile de kişi bazlı yapılabiliyor.

 

2013features07

 

Retention Policies ;

Daha önce var olan bu özelliğe ek olarak ajanda ve görevlerde de kullanılabilir şekilde geliştirilmiştir.

 

Public Folder ;

Public folder tarafında en önemli değişiklik artık Public Folder Database Availability Group içerisine alınarak DAG güvenliğinden yararlanabiliyoruz. Public Folder yönetiminide EAC üzerinden yapabiliyoruz.

 

2013features08

 

 

Outlook Web App ;

Exchange 2013 ile Outlook Web App geliştirildi. Burada gözüme ilk çarpan uygulamalar bölümünün gelmesi. Şuan yüklü dört uygulama görünüyor. Office App storedan farklı uygulamaların kurulumlarını yapabilirsiniz.

Site posta kutuları sizin ve ekibinizin paylaşılan Sharepoing 2013 projedeki tüm içeriğe tek bir konumda erişmenizi ve bu içeriği kaydetmenizi sağlar. Daha önce mesajlaşma için bir mailbox doküman sistemi için ayrı bir mailbox kullanılıyordu. Burada ikisini aynı mailbox üzerinden yönetebiliyoruz.

2013features09

 

 

Bir diğer önemli özellikte artık owa offline olarak kullanabileceksiniz. Yani artık internet bağlantınız olmadığı zamanda ve bilgisayarınızda da outlook yüklü değilse eski maillerinizi Offline Owa sayesinde görebileceksiniz. Tabi burada bazı browserların desteklemediğini bildirmekte fayda var.

2013features10

 

 

 

Shared Mailbox

Burada ilk olarak ilgimi çeken shared mailbox özelliğidir. Daha önce bu işlemi yapmaz biraz uğraştırıcıydı, Exchange 2013 ile birlikte buradan ortak bir mailbox açılık, send as ve full manage haklarını buradan kolaylıkla verebiliyorsunuz.

 

2013features11

 

 

2013features12

 

 

Move Mailbox

Burada migration olarak bir tab eklendi. Buradan kullanıcı taşıma işlemleri oluşturup, taşıma sonrasında bilgilendirme maili attırabilirsiniz.

 

2013features13

 

 

Protection Mailware

Exchange 2013 kurulumunda bizim karşımıza gelen Mailware koruma istermisiniz sorusuna evet derseniz artık bir mailware ve antivirus korumasına sahip olacaksınız. Burada zararlı içeriğe sahip olan bir mail aldığınız zaman mail silinip yenine size bir mesaj bırakılacaktır.

 

2013features14

 

 

Kurulum Kolaylığı          

Exchange 2013 ile birlikte kurulum yapısı biraz değişti. Kurulumu ilk başlattığınızda en güncel sürümü kontrol ederek kurulumu yapmış oluyorsunuz. Kurulum sırasında daha önceki gibi gereksiz kurulum soruları kaldırılarak sadece gerekli bilgilerle kurulum yapılıyor.

Related posts:

Exchange 2010 üzerinde powershell ile mail queue
Exchange 2010 POP/IMAP Enable
Exchange Health Check Report

Microsoft Exchange 2013 yenilikleri ile Benzer Yazılar:

2 Mart 2013 Saat : 5:38

Microsoft Exchange 2013 yenilikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: