Bütünleşik ve Hiper-Bütünleşik alt yapı sistemleri


  • Anasayfa
  • Bütünleşik ve Hiper-Bütünleşik alt yapı sistemleri

Converged_infrastructureŞirketlerin alt yapı sistemlerini kurmak zahmetli ve zaman alan bir süreçtir. Birbirleri ile entegre olması gereken veri depolama sistemleri, sunucu sistemleri, ağ sistemleri, sanallaştırma sistemleri, yedekleme/replikasyon sistemleri ve bunların yönetilmesini sağlayan yazılımlardan oluşur. Bu bileşenlerin her biri kendi yönetim yazılımları ile yönetilir ve her bir donanım farklı markalardan oluşabilir. Hatta büyük firmalarda söz konusu her bileşen farklı birimler tarafından yönetilir. Durum böyle olduğu zaman karmaşık alt yapı sistemleri ortaya çıkıyor ve performans sıkıntıları, yönetim zorlukları, hizmet sürelerinin kalitesizliği, operasyonel maliyetlerin artmasına neden oluyor.

 

Bazı üretici firmalar bu durum karşısında Bütünleşik Alt Yapı Sistemi (Converged Infrastructure) konseptinde ürünler çıkarttılar.(VCE, Cisco-Netapp, IBM, HP, HDS, Oracle). Her üreticinin ürünleri ile ilgili kendi vizyonunda sunmuş oldukları avantajlar bulunuyor. Üreticilerin sunmuş oldukları alt yapı bileşenlerin (storage, network, server, virtualization, management, backup and replication) ortak bir yerden kolayca yönetilmesi, beklenen performansları sürekli sağlaması, hızlı temin süresi ve sorunlara tek bir noktadan müdahale etmesi gibi avantajlar sunmaktadır.

Avantajlar konusunda örneklerle ve karşılaştırmaları ile daha fazla detay vermek istiyorum.

Şimdi bir BT yöneticisiniz ve bir alt yapı sistemi kuracaksınız. Burada ilk önce alacağınız donanımlara karar veriyorsunuz ve bu donanımlarda tercih edeceğiniz markaları belirliyorsunuz. Bu donanımlar tek bir marka olabileceği gibi farklı markalardan seçtiğiniz donanımlar da olabiliyor. Sonrasında bu markalardan ihtiyaç duyduğunuz özellikler ve performans doğrultusunda ilgili bileşen modellerine karar verip, siparişlerinizi veriyorsunuz. Artık önünüzde tüm bileşenlerin gelmesi, bunların montajı, kurulması ve devreye alınıp yönetilebilmesi kalıyor. Her bileşen kurulumu kendi uzmanlığında olan kişiler tarafından sadece kendi alanı doğrultusunda kurulum adımlarına göre kuruluyor. Bu durum daha sonra performans sorunlarına veya hatalı konfigürasyon gibi durumlarla karşılaşmaya neden olabiliyor. Sonunda geç de olsa planladığımız sistemi kurmuş oluyorsunuz. Artık bu sistemi yönetmek ve ilk gün kurduğunuz performansta devam ettirmek kalıyor.

Kurmuş olduğunuz sistemleri kendi yönetim yazılımları ile yönettiğiniz zaman karmaşık bir yönetim ortamınız oluyor ve bu durum zaman zaman kontrol altından çıkarak artık verilen uyarıları ve raporları gözden kaçırma durumuna kadar gidebiliyor. Bu da sistemde performans kaybı yaşatacağı gibi aniden oluşacak problemlerle karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Yaşadığınız bir performans kaybı veya yazılımsal bir hata da alacağınız destek bazen sizi çileden çıkartabiliyor. Bunu bir örnek ile açıklamak isterim.

Kurmuş olduğunuz sanallaştırma platformunda bir kaç sanal sunucunuzda ciddi bir performans sıkıntısıcozulemeyen_problem yaşıyorsunuz. Bu durumda ilk olarak sanallaştırma yazılımı firmasına kayıt açıyorsunuz ve sorunu anlatıyorsunuz. Herkesin bildiği log almalar göndermeler, bunların incelenmesi ve geçen günler sonrasında size bu sorunun kendilerinden olmadığı bildirilebiliyor ve öneri olarak veri depolama tarafında sorun olabileceğini söyleyip kayıtı kapatabiliyorlar. Sonra siz veri depolama cihazı ile ilgili kayıt açıyorsunuz ve durumu anlatıyorsunuz. Aynı süreçleri bu üretici ile yaşadığınızın farkına varıyorsunuz ve çözülmeyen sorunla baş başa kalıyorsunuz.

Bütünleşik alt yapı sistemlerinde üreticiler, sizinle ihtiyaçlarınız hakkında konuştuktan sonra analizler yapıp ihtiyacınız olan ürün modelini belirler ve proje süreçleri başlar. Mevcut sistemleriniz ve alacak olduğunuz bütünleşik alt yapı sistemi ile ilgili tüm detaylı sistem tasarımı (ip adresleri, sunucu isimleri disk grupları, vlan ayarları vs..) yapılır ve bu doğrultuda almış olduğunuz sistem üretici fabrikasında hazırlanır, test edilir ve size gönderilir. Size gelen sistem düğmesine basıldığında çalışacak bir haldedir. Birkaç günlük bir çalışma ile mevcut sisteminizle entegrasyon sonrası sisteminiz çalışmaya hazır hale geliyor. Buraya kadar size sunulanlar; hızlı sipariş, fabrikada üretim, birbirleri ile uyumlu çalışan donanımlar, tüm dizaynın yetkin kişiler tarafından best practice’lere göre yapılması, kolay ve tek bir yazılımdan yapılmasıdır.

mutlak_basariPeki bundan sonrasında ne olacak? Size ilk gün sunulan performans, sonraki zamanlarda da sunulacak mıdır? Bir sorun ile karşılaştığınız zaman problemi üretici firmaya bildireceksiniz. Burada sorunu yaşadığınız ürün olarak Bütünleşik Alt Yapı sistemi(Converged Infrastructure System) olarak belirttiğiniz için bu sistemin her katmanındaki problemle ilgilenecektir. Böylelikle problem müşteriye yansımadan üretici tarafından çözülerek giderilmiş olacaktır.

2010 yılından sonra Bütünleşik Alt Yapı sistemleri kullanılmaya başlanmış olup günümüzden her üreticinin bir çok sayıda referansı bulunmaktadır. Bir de son zamanlarda duymaya başlamış olduğumuz Hiper-Bütünleşik Alt Yapı sistemleri(Hyper-Converged Infrastructure) konuşulmaya başlandı. Şimdi bu teknoloji hakkında kısaca bildiklerimi anlatmaya çalışacağım.

hyper_converged

Bütünleşik alt yapı sistemlerinde bahsetmiş olduğum, sunucu, depolama sistemi, ağ sistemi, yönetim yazılımları, yedekleme ve replikasyon sistemlerinin özel bir donanım üzerinde yazılım tabanlı çözümlerle oluşturulup tek bir noktadan yönetilmesi ile oluşan sistem Hiper Bütünleşik Alt Yapı (Hyper-Converged Infrastructure) sistemidir. Ülkemizde başlıca kullanılan ürünler, EMC VSPEX Blue, HP Converged System 200 Nutanix, Simplivity, Vmware Evo:Rail gibi ürünler olup gün geçtikçe sayıları artmaktadır.

hyper_converged_donanimHiper-Bütünleşik Alt Yapı sistemlerinde kullanılan donanımlar dış görünüşünde bir sunucu donanımı gibidir. Bu donanım üzerinde 4 adet sunucu bulunmaktadır. Bu sunucular bildiğimiz sunucuların küçültülmüş halidir ve normal sunucu işlevlerinin hepsini yapmaktadır. Bu donanımlar üst üste konularak aynı cluster içerisinde büyütülerek tek bir platform gibi yönetilebilirler.

Donanımların sunucu özelliklerini bu şekilde peki bu sistemlerde veri depolama kısmını nasıl olacak. Her sunucunun üzerinde disk mi olacak? Her sunucu kendi disklerini mi kullanacak? Nasıl performans alınacak? Nasıl veri koruması olacak gibi sorular aklımaza geliyor.

Evet herbir sunucu üzerinde diskler bulunmaktadır. Fakat bu diskleri sadece kendileri değil cluster içerisinde bulunan tüm sunucular tek bir kaynak olarak kullanabilmektedir. İşte burada ortaya “Yazılım Tanımlı Veri Depolama Sistemi” (Software Defined Storage) çıkmaktadır. Her üretici kendi veri depolama yazılımı ile hem performans hem veri koruma sistemini sağlamaktadır.

Donanım üzerinde bulunan sunucularda bulunan ağ kartları ile birlikte Hiper Bütünleşik Alt Yapı sistemlerinin ağ ihtiyaçları sağlanabilmektedir. Bu şekilde bir alt yapı sisteminde ihtiyaç olan donanımlar sağlanmıştır. Sırada bu sistemlerin kolay yönetilebilmesi için gereken yazılım kısmı kalmıştır. İşte burada üreticileri farklılaştıran durumlar ortaya çıkmaktadır. Her üretici kendi yazılımı ve sunduğu avantajları ile müşterilerine katma değer sunmaktadır.

scale-out

Hiper-Bütünleşik Alt Yapı sistemleri daha az donanım kullanılmasından ve yazılım tanımlı olmasından dolayı, daha kolay yönetilebilir, kolay bir şekilde büyütülebilir ve büyüdükçe sistemin performansı da aynı oranda artabilmektedir.

Bütünleşik ve Hiper Bütünleşik Alt Yapı sistemleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Daha sonra üretici odaklı ürünler hakkında da bilgiler vereceğim.

Related posts:

SSL Sertifika testi
Başarılı biten bir proje sonrası...
2016 yılı Dijital Verileri...

Bütünleşik ve Hiper-Bütünleşik alt yapı sistemleri ile Benzer Yazılar:

3 Mayıs 2015 Saat : 12:09
  Genel

Bütünleşik ve Hiper-Bütünleşik alt yapı sistemleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: