VSPEX Blue ve ilk konfigürasyon


Daha önce teknolojik olarak anlatmış olduğum Hiper-Bütünleşik Alt Yapı konseptinde EMC ürünü olanforntback VSPEX Blue’dan bahsedeceğim. EMC VSPEX Blue, EMC’nin bir donanım içerisinde (2 U boyutunda) 4 adet sunucu bulundurur. Her bir donanıma appliance, her bir sunucuya’da node adını verir. Bir cluster üzerinde şuanki limitlere göre 16 node olarak büyüyebilmektedir.

.

Her bir node üzerinde 1 x 400GB eMLC 2.5″ SAS SSD , 3 x 1.2TB 10K 2.5″ SAS HDD bulunmaktadır. Node’lar üzerinde bulunan diskler ile Vmware VSAN yazılımı tarafından veri depolama alanı oluşturulmaktadır. Appliance başına net kullanılabilecek alan 6,5 TB’dır Her bir node üzerinde ayrıca Esxi image için 1 x 32GB SLC SATADOM  disk bulunmaktadır. Node’lar üzerinde 2 adet Intel Xeon E5-2620 V2 (12 cores, 2.1 GHz)  işlemci ile 128 GB/192 GB memory bulunmaktadır. Ayrıca 2 x 10GbE Intel Niantic SFP+ or 10GBASE-T  1 GbE for management modülleri bulunmaktadır. Donanım tarafında söyleceklerim bu kadar. Birazda yazılım konularından bahsetmek istiyorum .

.

EMC VSPEX Blue manager yazılımı ile tüm donanım ortamının yönetilmesi, destek taleplerinin online olarak takip edilmesi, EMC online software market üzerinden yazılımların hızlıca alınması VSPEX Blue Manager ile  yapılmaktadır. VSPEX Blue üzerindeki sanal platformların yönetilmesi için Vmware EVO:Rail kullanılmaktadır. Yeni bir sunucu oluşturma, network ve datastore’ların yönetilmesi, performans ve kapasite analizlerin kontrol edilmesi EVO:Rail ile yapılmaktadır.

 .

 vspexblue_nodeVSPEX Blue ile birlikte EMC Recoverpoint for VM ve EMC Cloudarray yazılımları kullanılabilecektir. Bunların haricinde VSPEX Blue Market üzerinde yeni gelecek yazılımlar kullanılabilecektir.

 .

Gelelim can alıcı nokta olan bu sistemin support konusuna. Bu konuda EMC’nin tüm donanımlarında desteklemiş olduğu ESRS yazılımı ile birlikte tüm sistemi izleyip gerektiği zaman uzaktan destek olabiliyor.

Yazının bundan sonraki kısmında VSPEX Blue ürününü ilk aldığımız zaman yapacağımız konfigürasyon ile ilgili bilgi vereceğim. Biraz resim ağılıklı olacaktır.

.

vspexblue02

Daha önce kurulu bir ortam olduğu için Customize ederek tekrar kuruluma devam ediyorum.

.

vspexblue03

Konfigürasyon tarafında ilk önce node’lar üzerinde kurulacak ESXi hostname isimlerini giriyoruz. Bu cluster üzerinde bulunacak tüm node’lar için aynı formatta devam edecektir.

.

vspexblue04

Networking adımında ESXi Hostları için IP Pool’unu, gateway ve netmaskımızı ayarlıyoruz.

.

vspexblue05

Vmotion networkü için gerekli ayarlamaları yapıyoruz.

.

vspexblue06

Virtual SAN için network ayarlarını yapıyoruz. VSAN networkü bizim disklerden oluşturduğumuz NFS Datastore için veriliyor.

.

vspexblue08

Vcenter ve VM networkümüz için gerekli ayarları yapıyoruz. VM Network için birden fazla network oluşturabilirsiniz.

.

vspexblue09

ESXi ve Vcenter şifrelerini belirliyorsunuz.

.

vspexblue10

Diğer ayarlar tarafında, zaman ayarları, dns ayarları, Log için kurulacak sunucunun ayarları giriliyor.

.

vspexblue11

Vcenter ve VSPEX Blue Manager için ip ayarlarını yapıyoruz.

.

vspexblue13

Kurulum tarafı bu adımla tamamlanıyor.

.

vspexblue14

Kurulum  tarafı başlıyor.

.

vspexblue_setupprocess

Kurulumda arka planda yukarıdaki adımların her biri tek tek çalışarak size hazır bir konfigürasyon geliyor. Kurulum yaklaşık 15 dk.lık bir zamanda tamamlanıyor.

.

vspexblue16

Kurulum sonrasında sanallaştırma platformumuz hazır duruma geliyor. Yönetim panelimizde VSPEX Blue Manager olarak bir adet sanal sunucularımızın kurulu olduğunu görüyoruz. Bu ekrandan, sanal sunucularımızı yönetip, yeni sunucuların oluşturulması, performansları ve konfigürasyon ayarlarının yapılmasını sağlayabiliriz.

.

vspexblue17

Evet şimdi bir adet sanal sunucu oluşturuyoruz. Bunun için oluşturacağımız sunucu için ISO dosyasını sisteme yüklüyoruz.

.

vspexblue20

Sunucu işletim sistemini seçim devam ediyoruz.

.

vspexblue21

Sunucu işletim sistemi seçildikten sonra sunucumuz konfigurasyon ayarlarını seçiyoruz. Burada farklı modellerde seçeneklerle kurulum yapabiliyoruz. Ben Medium seçeneği olan 24 GB disk 2 GB Ram 2 CPU ve 1 Core modelini seçip devam ediyorum.

.

vspexblue24

Ayarlarını yapmış olduğumuz sunucu kurulumu tamamlanıyor.

.

vspexblue25

Kurulum sonrası sanal sunucumuzu açıp kullanmaya başlayabiliriz.

.

vspexblue26

Buraya kadar anlatmış olduklarım sanal platformun performanslarının takibi yönetilmesi ve yeniden oluşturulması için takip ettiğimiz ekrandı. Bu ekran VSPEX Blue manager ekranı olup, buradan donanım tarafında kaynakları kontrol ettiğimiz, donanım parçaları ile ilgili arıza durumlarını takip ettiğimiz ve üreticiye ürünle ilgili support açma işlemlerini yaptığımız ekrandır.

Alışık olduğumuz sanal platform yönetiminden farklı bir yönetim programından bahsettim. Peki alışık olduğumuz vSpehere Client ve vSpehere Web Client uygulamlarını bundan sonra kullanmıyacak mıyız?

.

vspexblue27

.

vspexblue29

vSpehere Client ve vSpehere Web Client hayatımızda yaşamaya devam ediyor. Buradan alışık olduğumuz tüm konfigürasyon ve diğer işlemleri yapabiliyoruz. Her iki uygulamada da Esxi node’larımızı görebiliyorsunuz. Ben test ortamımda 4 node olan bir appliance kullanıyorum. Bu ortamda hazır gelen ve sonradan benim kurmuş olduğum sanal sunucuları görebiliyorsunuz.

.

Bilgim dahilinde size EMC Hyper Converged ürünü olan VSPEX Blue ürünü hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Related posts:

RecoverPoint for Virtual Machines
Symmetrix Family History
Geleneksel mimari ve Vxrail için TCA/TCO karşılaştırması

VSPEX Blue ve ilk konfigürasyon ile Benzer Yazılar:

5 Mayıs 2015 Saat : 9:03

VSPEX Blue ve ilk konfigürasyon Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: