EMC FLASH Teknolojileri


Hızlı gelişen teknoloji, değişen ihtiyaçlar, dataların büyümesi gibi nedenlerden dolayı, datalara her zaman hızlı erişme gereksinimi ortaya çıkarmıştır. Storage üreticileri bu gereksinim karşısında daha hızlı erişim süresi sunmak için flash teknolojilerini kullandığı ürünler çıkarmıştır.  EMC’nin flash teknolojisini 3 kategoriye ayırmış olup, bunlar Server Flash, Hybrid Array ve All Flash Array’dir.

flashteknoloji01

SERVER FLASH

ScaleIO ve XtremSF ürünleri ile sunucu üzerinde Flash teknolojisini kullanarak ölçeklenebilirlik, esneklik ve yüksek performans ve düşük erişim süreleri sağlar.

.

ScaleIO, sunucular üzerinde bulunan mevcut diskler ile block tabanlı  ve yazılım tanımlı direct attach olarak bağlanmış yüksek performansta veri depolama çözümü sunar. Yüksek performans sağlamasındaki başlıca sebep binlerce sunucu üzerindeki diskleri paralel bir mimari ile çalıştırmasına dayanmaktadır.

flashteknoloji02

 .

XtremSF, sunucu üzerine takılan PCI e Flash Card ile yüksek performans ve çok düşük erişim süreleri sunar. Rack sunucular üzerine takılabilen, 350GB’dan başlayıp 2.2 TB’a çıkan MLC modelleri ile 350GB ve 700GB olan SLC modelleri bulunmaktadır.

flashteknoloji03

 

HYBRID FLASH ARRAY

VNXe, VNX, VMAX, Isilon üzerinde hdd ve flash diskler birlikte kullanılarak daha az maliyetli yüksek performanslı ve yüksek kapasiteli veri depolama alanları elde edilebilir. Sık sık erişilen verileri ucuz maliyetli yavaş disklerden, daha hızlı flash disklere otomatik olarak taşıyarak  ihtiyaç olan hızda veriye ulaşılmasını sağlar. SLC ve eMLC SSD diskler ile birlikte veri katmanlandırması ve cachleme teknolojisi kullanarak performans elde edilir.

VNXe

   flashteknolojivnxe

 

VNX

flashteknolojivnx

 

VMAX

flashteknolojivmax

 

Isilon

flashteknolojiisilon

 

ALL FLASH ARRAY

All Flash Array’ler full flash disklerden oluşan ve bu nedenle işletim sistemlerinin de bu performansa göre tasarlanmış olması gereken yüksek perfromanslı veri depolama üniteleridir. EMC’nin  XtremIO ve VNX-F olmak üzere All Flash Array kategorisinde 2 adet ürünü bulunmaktadır.

.

XtremIO

Full Flash Array pazarına sonradan giren ve “GartnerLeader” pozisyonunda yerine alan bir üründür. Yapısı gereği scale-out büyüyebilen, veri koruması ve gelişmiş servis özellikleri ile yüksek performans sunar. Tekilleştirme, sıkıştırma, şifreleme farklı mimarisi ile uzun ömürlü SSD disk kullanımı sağlamaktadır.

flashteknolojixtremio

 

XtremIO tek model olup Brick dediğimiz üniteler sayesinde daha fazla kapasite ve performansa çıkabiliyor.  EMC Ekosisteminde bulunan Vipr SRM, VPLEX, Recoverpoint, Vipr, VSPEX, VBLOCK, Vmware Vaai ve Vmware VSI ile entegre olabilmektedir. XtremIO %99 doluluk oranında bile ilk günkü performansını sürdürebilmektedir.

flashteknolojixtremio01

 

VNX-F

EMC’nin All Flash Array olarak diğer bir ürünü olan VNX-F düşük maliyetli yüksek performans sağlayan full SSD disklerden oluşur. EMC MCx teknolojisi ile yüksek performans ile birlikte gelişmiş özellikler sunar. VNX-F5000 ve VNX-F7000 olarak iki model ile maximum 216 TB raw kapasite sunabilmektedir.

flashteknolojivnxf

 

EMC flash teknolojilerinde görüldüğü gibi bir çok ürün bulunmaktadır. Bunlar farklı ihtiyaçlara göre adreslenip en uygun çözüm olarak kullanılabilmektedir.

.

.

Related posts:

Emc Data Domain Deduplication Storage Systems
RecoverPoint for Virtual Machines
CloudIQ for Unity

EMC FLASH Teknolojileri ile Benzer Yazılar:

9 Mayıs 2015 Saat : 10:35
EMC FLASH Teknolojileri için yorumlar kapalı

Yorumlara kapalı.

error: