ikinciyeni.com NGN işbirliği ile Dell EMC private cloud ortamını kurdu


ikinciyeniÇelik Motor’un önemli markalarından ikinciyeni.com’un yakaladığı başarıyı devam ettirebilmesi adına gerçekleştirilen altyapı ve private cloud yatırımını konuşmak üzere, Anadolu Holding Otomotiv Grubu IT Direktörü Levent Hatipoğlu, Anadolu Bilişim Sistem ve Altyapı Müdürü Yılmaz Filiz ve NGN Presales Müdürü Ercan Özkurt ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Hatipoğlu; yeni yatırım ile elde edilen en önemli katkının kolay yönetilebilirlik ve yüksek performans olduğuna vurgu yaptı…

Öncelikle bize Çelik Motor bünyesinde faaliyet gösteren ikinciyeni.com web sitesi ve içeriğinden bahseder misiniz?

Levent Hatipoğlu: ikinciyeni.com, Çelik Motor’un bünyesinde bulunan markalardan bir tanesidir. ikinciyeni.com web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden online ikinci el araç alımı ve satışı gerçekleştirilen bir platformdur. Bir Anadolu Grubu şirketi olan Çelik Motor’un otomotiv sektöründeki 50 yılı aşkın tecrübesi ile her adımı titizlikle planlanarak geliştirilmiş ikinciyeni.com kullanıcıların güvenliği ve konforu için düşünülmüş her bir detayıyla, kendilerini güvende hissederek açık artırma sisteminin heyecan ve keyfini yaşaması için tasarlanmıştır.

Kullanıcılar Çelik Motor bünyesinde olan web sitemizde yer alan araç değerleme modülü üzerinden kendi aracının fiyatını en doğru şekilde belirleyip en uygun şartlarda ihaleye çıkartabiliyor. İhalede yer alan araçların bağımsız ekspertiz raporlarını üyelerimiz inceleyebiliyor ve açık artırmada en yüksek teklifi vererek de istediği aracı güvenle alabiliyor. Bugüne kadar web sitemiz üzerinden yaklaşık 40 bin tane araç satışı gerçekleştirdik. 150 binin üzerinde kayıtlı kullanıcıya sahip olan ikinciyeni.com üzerinden bugüne kadar yaklaşık 32 bin kişi ihaleye katılım göstermiş bulunuyor.

6 yıl önce açılan sitemiz son 4 yıldır hem kurumsal hem de birseysel müşterilerimize hizmet sunuyor. Son yatırımlar sonrasında ise hedefimiz kısa sürede yıllık 30 binin üzerinde satış rakamlarına ulaşmak. Yaptığımız yenileme çalışmaları sonrasında birey ve kurumların hizmetine açtığımız sistemde süreçleri ve görsel tasarımları yenilerken aynı zamanda sisteme bakım ve sigorta gibi yeni fonksiyonlar ve ek hizmetler de ekledik. Bizim çok önem verdiğimiz, çok değerli bir çalışma olduğunu düşündüğümüz, ikinciyeni.com tarafından geliştirilen İkinci El Otomobil Değerleme Motoru’muz (Carwizz) uygulamasını da müşterilerimizin kullanımına açtık. Carwizz, otomobilinizin değerini en doğru şekilde hesaplayan bir yapay zekâ uygulamasıdır.

 

Basit ve güvenli bir işleyişe sahip…

Web sitemiz üzerinde bulunan araç değerleme motoru, satış yapmak isteyen kurum ya da bireylere minimum piyasa değeri ve ortalama satılabilecek fiyat olarak bedel bildiriminde bulunuyor. Eğer satışı gerçekleştirmek isteyen kişi/kurum bedeli uygun görürse bağımsız bir ekspertiz kuruluşu tarafından aracın ekspertizi gerçekleştiriliyor. Ekspertizi tamamlanan araç herkesin katılım gösterebileceği açık ihale ile satışa çıkartılıyor. İhale sonlandığında da en yüksek teklifi veren kişi aracın sahibi oluyor. Satışlarımız ve satış sürecimiz tamamen online olarak devam ediyor. Noter, alım-satım, evrak gönderimi, ödeme gibi kalemler online olarak tamamlanıyor. Alım yapan kişi ya da kurumun otomobili eline geçtikten sonra, 7 gün içerisinde ekspertiz raporunda belirtilenden farklı bir durum ile karşılaşması halinde koşulsuz iade seçeneği bulunuyor. Şu an itibariyle ciddi bir marka/model çeşitliliğine ulaşan ikinciyeni.com adresi bugün ikinci el piyasasında bir referans noktası haline geldi.

 

Sistemin hız ve güvenliği çok önemli…

Online çalışan bir platformun en önemli konularından ikisi güvenlik ve hız konusudur. Sistemimiz internete açık platform olduğu için herkesin erişimine müsait. Bu noktada ziyaretçi için sayfanın hızı ve tepkimesi çok önemli. İhale usulü çalışma şeklimiz olduğu için de anlık tepkime hem satıcı hem de alıcı tarafında çok önemli hale geliyor. Güvenlik konusunda da sürekli teknolojimizi yenileyerek ve güvenlik testleri yaparak bu taraftaki yatırımlarımızı da her daim güncel tutuyoruz. Bu bağlamda verilerimizin tutulduğu veri merkezinde 7 katmanlı güvenlik uygulanıyor. Bu güvenlik seviyelerinde ilgili loglar, ilgili kontroller ve monitöring 7/24 yapılıyor. Takip anında alınabilecek herhangi bir aksiyona anında müdahale edilip ilgili birim bilgilendirilerek herhangi bir sızıntı ya da atak gerçekleşiyorsa engelleniyor. Bunun haricinde de sürekli güvenlik testleri uygulaması aktif olarak yapılıyor. Verileri arka tarafta güvenli bir yerde bulunuyor. Ön yüzde müşteriye arayüz olarak hizmet veren farklı sunucular bulunuyor. Gerçek bilgiler arka tarafta güvenli bölgede saklanırken iki taraf arasında da kullandığımız firewall’larla güvenlik sağlanıyor.

 

Projeye duyulan ihtiyaç ve yaşanan süreçle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Levent Hatipoğlu:ikinciyeni.com, Anadolu Grubu güvencesiyle sunulan online ikinci el otomobil açık artırma platformumuz. ikinciyeni.com sunduğu profesyonel ekspertiz hizmeti, iade garantisi ve ikinciyeni.com’a özel olarak geliştirilen otomobil değerleme ve açık artırma güvenliği sistemleriyle ikinci el otomobil satın almak isteyenlere güvenilir bir ortam sunmak üzere hazırlandı. ikinciyeni.com’da açık artırmaya çıkan otomobiller, Çelik Motor tecrübesiyle geliştirilen değerleme sistemi ve değerleme uzmanları vasıtasıyla satışa sunulurken, en yüksek teklifi veren kullanıcı otomobili almaya hak kazanır. ikinciyeni.com’da otomobil satın almak için gerekli tüm işlemler web sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilir. Çelik Motor’un sektörün ihtiyacını karşılayabilecek şekilde talep edilen otomobile, güvenilir bilgiler ve adil fiyatlama ile sahip olunabilmesi amacı ile geliştirmiş olduğu ikinciyeni.com platformuna tasarımsal, sistemsel ve süreçsel yenilikler eklemeyi planladık ve yatırım yapmaya karar verdik.

 

Çelik Motor’un ikinciyeni.com üzerindeki hangi ihtiyaçlarına NGN nasıl çözümler sundu?

Levent Hatipoğlu: Yeni proje ile bireylerin veya kurumların kendi araçlarını ekspertiz raporu ile birlikte bireylere veya kurumlara satışa sunabildiği, yapılan açık artırma sonrası en yüksek teklifi veren platform kullanıcısına aracın satışını yapmayı ve kullanıcıdan yapılan tahsilatın Çelik Motor vekaleti ile gerçekleştiği bir platform oluşturuldu. İkinci el otomobil almayı/satmayı planlayan bireylerin veya kurumların da isteklerine uygun olarak hızlı, yenilikçi, güvenilir, her ortamdan kolay erişilebilir ve ileri düzeyde kullanıcı deneyimi sağlayan ikinci el piyasasını belirleyen bir platform yarattığımızı düşünüyorum. Ayrıca ikinciyeni.com sistemlerinin hem web hem de mobil uygulamaları ile kesintisiz ve yüksek işlem hızı ile hizmet veren bir sistem altyapısı kuruldu.

 

Hem yatay hem de dikey büyüme imkânı yakaladık…

Yeni projenin kavramsal tasarımlarının tamamlanmasının ardından iş ortaklarımız Anadolu Bilişim ve NGN ile birlikte iş ihtiyaçlarına en uygun sistem mimarisi ve altyapı bileşenlerine karar verdik. İhtiyaç duyduğumuz sistem mimarisinin tüm bileşenlerinin tek bir platformda yüksek performans ve yüksek erişilebilirlik ile sağlanması ve yönetim kolaylığı sunması sebebi ile de Dell EMC modüler bütünleşik platformlarından olan VxRail’i tercih ettik. Yapılan yatırım sonrasındaki denemelerimizden aldığımız sonuçlara göre, bir önceki sistem altyapımızla karşılaştırdığımızda performansımızı 2 kat artırmış olduğumuzu gördük. Dell EMC VxRail’in değişen ve büyüyen iş ihtiyaçlarımıza paralel olarak sadece bize hizmet eden, hem yatay hem de dikey olarak fiziksel büyümeye de olanak sağlayabilen özel bir bulut ortamı kurmaya olnaka sağlayan bir platform olması bir diğer tercih sebebimiz oldu.

 

Anadolu Bilişim olarak projenin içeriğinden bahseder misiniz?

Yılmaz Filiz: ikinciyeni.com projesine küçük bir IT yatırımı ile başladık. Zamanla işin büyümesiyle yeni fiziksel ve sanal altyapı ihtiyaçları kapsamında yatırımlarımızı sürdürdük. Çelik Motor ile yaptığımız değerlendirmeler sonrasında ölçülebilir bir büyüme sağlamak adına yatırımı genişletmeye karar verdik, yapmaya karar verdiğimiz ilk yatırım private cloud yatırımı oldu.

Performans ve iş sürekliliği adına teknoloji araştırması yaptık. NGN ile yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda Dell EMC VxRail ürününü kullanmaya karar verdik ve ikinciyeni.com platformunu private colud olarak Dell EMC VxRail üzerinde konumlandırdık. Yapmış olduğumuz bu yeni yatırım sonrasında ikinciyeni.com’un bizden talep ettiği performans artışı, iş sürekliliği ve kolay yönetilebilirlik özelliklerini sağlamış olduk. Tüm bu hizmetin talep edilmesinden sonraki canlıya geçiş sürecini de 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdik.

 

NGN olarak projenin detaylarını anlatır mısınız?

Ercan Özkurt: Anadolu Bilişim bizim son birkaç yılda çeşitli alanlarda başarılı projeler gerçekleştirdiğimiz önemli bir iş ortağımız. Bu süreç zarfında Anadolu Grubu’nun da farklı şirketlerinde de Anadolu Bilişim ile ortak olarak birçok proje gerçekleştirdik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çeşitli grup projeleri sayesinde grup olarak IT’den neler beklendiğini ve bu beklentilere nasıl cevap verilmesi gerektiğini tecrübe ettik.

NGN olarak bizden bekleneni gerçekleştirmekle kalmayıp müşterimiz adına nasıl daha iyi sonuçlar yaratabiliriz, verim sağlayabilirizi düşünerek planlama yapıyoruz. İkinciyeni.com projesinde de sadece performans artışı değil bunun yanında kullanıcı memnuniyetini sağlamak için çalıştık. Projelerimizde öncelikle güvenlik, performans, verimlilik, ölçeklenebilirlik gibi kriterlerimiz bulunuyor. Projede geleneksel mimarinin ötesinde yazılım tabanlı çözümler kullanmayı tercih ettik. Anadolu Bilişim ile gerçekleştirdiğimiz demolarda Çelik Motor’un ihtiyacına çözüm sunmaya çalıştık. Mevcut ortam ve beklentileri karşılaştırarak yola çıktık ve sistemin öncelikle kolay yönetilebilir olması gerektiğine karar verdik. Bu bağlamda private cloud kurarak tek elden kullanıcının ihtiyacına sunulabilir hale getirdik. İkinci olarak istenilen performansın elde edilebilmesi için all flash teknoloji kullanmaya karar verdik. Burada projenin en önemli unsurlarından birisi olan süreklilik noktasında ise çözümün çalışma mimarisi bunu kendi içerisinde sağladı. Geleneksel mimaride her türlü donanım için ayrı ayrı işlem yapmak yerine tercih ettiğimiz yazılım tabanlı teknoloji sayesinde tüm istenilenleri bir kutu halinde sunmuş olduk.

 

Projenin ikinciyeni.com’a kalem kalem faydaları

Yüksek Performans
Yüksek Erişebilirlik
Yüksek Esneklik
Yüksek Verim
Yönetim Kolaylığı
Kolay Kapasite Artışı

Related posts:

EMC XtremIO
Başarılı biten bir proje sonrası...
DELL-EMC VxRail 4.0

ikinciyeni.com NGN işbirliği ile Dell EMC private cloud ortamını kurdu ile Benzer Yazılar:

1 Ekim 2017 Saat : 9:05

ikinciyeni.com NGN işbirliği ile Dell EMC private cloud ortamını kurdu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: