Microsoft Lync Server 2010 kurulum-1


Bu makalemde sizlere bir müşterimde Microsoftun yeni iletişim platformu olan Lync 2010 ürününü entegre edeceğim. İlk önce genel sistemden bahsedeyim.

Active Directory,                   Windows 2008 R2

Mail Sistemi,                          Windows 2008 R2,    Exchange 2010 Sp1

Mesajlaşma Platformu            Windows 2008 R2     Lync 2010

 

İlk önce Active Directory üzerinde Domain ve Forest seviyesini en az Windows 2003 yapıyoruz. Sonra Active Directory üzerinde sertifika serverımızı kuruyoruz. Bunun için Server Role altında Active Directory Certificate Services rolünü şeçiyoruz. Role Servislerinde ise Certification Authority ve  Certification Authority Web Enrollment servislerini aşağıdaki şekilde yüklüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde Active Directory üzerinde sertifika serverımızı kurmuş oluyoruz. Bundan sonra Lync serverımız üzerinde ön hazırlıklara başlıyoruz.

 

İlk önce server üzerinde updatelerimizi  ve NET 3.5 SP1 kurulumunu yapıyoruz. Sonra http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=149156 linkten silverlihgt eklentisini kuruyoruz.

 

Kurulum öncesi kompenentlerin kurulumu ister server manager ile isterse komut satırı ile kurabilirsiniz. Ben gerekli bileşenleri aşağıdaki komutlar yardımıyla Powershell üzerinden yapıyorum.

Import-Module ServerManager
Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Telnet-Client,Web-Server,Web-Static-Content,Web-Default-Doc,Web-Http-Errors,Web-Http-Redirect,Web-Asp-Net,Web-Net-Ext,Web-ISAPI-Ext,Web-ISAPI-Filter,Web-Http-Logging,Web-Log-Libraries,Web-Http-Tracing,Web-Windows-Auth,Web-Client-Auth,Web-Filtering,Web-Stat-Compression,Web-Mgmt-Console,Web-Scripting-Tools -Restart

 

Gerekli bileşenlerin kurulumu tamamlandıktan sonra artık kurulum dosyamızdan kuruluma başlıyoruz.

 

İlk önce Active Directory schema hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu şekilde Lync 2010 ile ilgili düzenlemeler active directory şeması üzerinde düzenleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Install Topology Builder kurulumu yapıp bu makaledeki anlatımımı tamamlıyorum. Devamı için Microsoft Lync Server 2010 kurulum-2 isimli makaleyi takip

Related posts:

Microsoft Lync 2010
Microsoft Lync Server 2010 kurulum-3
Microsoft Lync 2010 için Türkçe dil paketi

Microsoft Lync Server 2010 kurulum-1 ile Benzer Yazılar:

9 Ekim 2011 Saat : 11:44

Microsoft Lync Server 2010 kurulum-1 Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: