DPM 2012 Agent kurulumu ve Protection Group oluşturulması


Bir önceki yazımda DPM 2012 kurulumunu yapmıştık. Şimdi ise bir serverımıza DPM 2012 agentını kurup bu server için protection grup oluşturacağız ve backup alacağız.

 

İlk önce backup alacağımız servera DPM agentını kuruyoruz.

Yeni bir agent kurulumu için burada install agent seçiyoruz.

Sistemimizde bulunan serverların listesini burada görüyoruz. Agent yükleyeceğimiz sunucuyu seçip add diyoruz.

 

 

Burada agent kurulumunu yapacağımız yetkili bir kullanıcı bilgilerini giriyoruz.

 

Kurulum sonrası sunucumuzu restart etmemiz gereklidir. İstersek daha sonra restart ettirebiliyoruz.

 

Install diyerek kuruluma  başlıyoruz.

 

Kurulum tamamlanmıştır. Şimdi protection grup oluşturacağız. Bundan önce backuplarımızı alacağımız disk sistemini ekliyoruz.

 

Dpm üzerinde disk eklemek için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Ekleyeceğimiz diskin Dynamic disk tipi olması gerekiyor ve disk üzerinde herhangi bir partition oluşturmamış olmamız gerekiyor. Bu şekilde diski ayarladıktan sonra DPM üzerinde Management kısmında add diyerek DPM için uygun olan diski seçiyoruz ve add diyip sistemimize ekliyoruz.

 

Evet eklediğimiz diski DPM StoragePool Disks altında görebiliyoruz.

 

Şuana kadar backubını almak istediğimiz sunucuya agent yüklemesini yaptık, backupları alacağımız disk sistemini ayarladık, artık backup taskımızı yani Protection Group oluşturuyoruz.

 

Protection altında new diyerek başlıyoruz.

 

Hangi tür agentımızın backubını alacağımızı seçiyoruz. Biz daha önce serverımıza agent kurulumu yaptığımız için servers seçiyoruz. Burada istersek sistemizde kullandığımız client bilgisayarlarına da agent kurup onlarında backuplarını aldırabiliyoruz.

 

Burada agent kurulu olan clientları görüyoruz. Biz DC olan sunucumuza agent kurmuştuk, bunu seçip altında açılan klasörlerden backubını almak istediğimiz klasörü seçiyoruz. Eğer backubını alınmasını istemediğimiz klasör ve dosya varsa bunu exculude altından seçebiliyoruz.

 

Protection Grubumuza bir isim veriyoruz ve koruma metodumuzu seçiyoruz. Burada short-term ve long-term protection olarak iki metodla karşılaşıyoz. Short-term yani kısa süreli backup kormuma modunda datalarımızı maksimum 448 gün koruyabiliyoruz. Eğer datalarımızı daha uzun korumak istersek ozaman long-term backup seçip tape cihazları ile 99 yıla kadar koruma seçeneğine sahip olabiliyoruz.

 

Ben koruma süresi olarak 7 gün seçiyorum ve bu 7 gün sonrasında en eski backubımız silinerek her zaman son 7 günlük backuplarımızı elimizde tutuyoruz. Senkronizasyon sıklığımızı ve recovery point sürelerimizi bildiriyoruz. Recovery pointle günde birkaç kez sistemimizin recovery pointini seçip ihtiyaç anda bu noktalara dönüş yapabiliyoruz.

 

Seçtiğimiz zamanlamalara göre disk sistemimiz üzerinde bu grup için ayrılacak olan alanı görüyoruz.

 

Protection group oluşturulurken kaynak datamızı bir sefer olarak DPM üzerine replike ediyoruz. Bu seçeneği istersek hem replike ettirmekle birlikte istersekte zamanla yaparak seçtiğimiz zamanda bu işi başlatıyoruz. Genellikle yüksek datalar söz konusu olduğu zaman bunu çalışma saatleri dışında yapmak daha iyi olur.

 

 

Protection Grubumuzla ilgili kısa bir bilgiyi görüp grubu oluşturuyoruz.

 

 

Oluşturduğumuz protection grubu görüyoruz. Şuan kaynak datalarımız replike oluyor durumda.

 

Şuan da ise koruma altındaki datalarımızın DPM2012 üzerinde sorunsuz bir şekilde korunduğunu görebiliyoruz.

Related posts:

DPM 2010 QFE Rollup available
Data Protection Manager 2012 kurulumu
System Center 2012 Configuration Manager Service Pack 1 Cumulative Update 2 yayınlandı

DPM 2012 Agent kurulumu ve Protection Group oluşturulması ile Benzer Yazılar:

25 Mart 2012 Saat : 3:12

DPM 2012 Agent kurulumu ve Protection Group oluşturulması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

error: